Atskats uz programmas “Latvijas skolas soma” norisēm sarunu festivālā “LAMPA 2025”
Publicēts: 08.07.2025.

2025. gada sarunu festivālā “LAMPA” 20. un 21. jūnijā Cēsīs Latvijas Nacionālā kultūras centra kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” pirmo reizi veidoja divu dienu programmu. Tā tika radīta kopā ar kultūras nozares profesionāļiem, kultūras nevalstisko organizāciju pārstāvjiem un pētniekiem, kas piedāvāja diskusijas, dejas un teātra izrādes, kā arī radošās darbnīcas. Uz festivāla laiku “Latvijas skolas soma” izveidoja īpašu kultūrvietu “Aizskatuve”, kas iepriekš kultūras pieredzēm vēl nebija izmantota. Kā ierasts miniLampa teltī festivāla jaunākie skatītāji bija aicināti uz teātra izrādi.
Divu dienu norisēs sagaidījām vairāk nekā 500 mazu un lielu kultūras baudītāju. Kopā vērojām, līdzdarbojāmies, diskutējām un domājām par kultūru, sevi un sabiedrību.

Pirmo festivāla dienu iesāka ISSP Skola, kas darbnīcā “Radošā fotogrāfijas laboratorija” piedāvāja iepazīt fotografēšanu camera obscura tehnikā. Apmeklētāji varēja līdzdarboties izglītojošā piedzīvojumā analogās fotogrāfijas pasaulē, izmēģināt fotogrāfiju kā vizuālās mākslas mediju un mācīties pārdomātā veidā radīt un lasīt attēlus.
Šī nodarbība skolām programmā “Latvijas skolas soma” būs pieejama sākot ar 2025. gada rudeni.

Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācija aicināja uz diskusiju “Starp mākslu un didaktiku – kāda kultūras pieredze jauniešiem nepieciešama un kas jādara, lai jaunietis to saprastu” par to, kādas kultūras, kādas kultūras norises uzrunā jauniešus, kā izvairīties no didaktikas un nebaidīties no sarežģītām tēmām.
Diskusijas ierakstu var noklausīties šeit:

Nepilnas divas nedēļas pēc pašvaldību vēlēšanām viena no apmeklētāju pieprasītākajām norisēm kultūrtelpā “Aizskatuve” bija tematiski īpaši aktuālā teātra trupas “Kvadrifrons” politiskā rasola izrāde “Vēlēšanās”. Izrāde kopš pirmizrādes pabijusi daudzās skolās visā Latvijā un ir skolotāju atzīta kā norise, kas vieglā un asprātīgā veidā rosina jauniešus domāt par nopietnām tēmām, tostarp savu atbildību demokrātijas procesos.

Jau ceturto gadu programma “Latvijas skolas soma” sarunu festivālā “LAMPA” piedāvā kādu kultūras norisi miniLAMPA teltī. Šoreiz festivāla plašs pulks festivāla jaunāko skatītāju kopā ar savām ģimenēm baudīja Cēsu Mazā teātra izrādi “Figūras”.

Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūts diskusijā “Autentiskā līdzdalība – kāda tā ir un kā to atpazīt?” aicināja sarunāties par jauniešu līdzdalības iespējām.
Diskusija tika rīkota projekta “Jauniešu autentiskas līdzdalības priekšnoteikumi formālās un neformālās izglītības vidē (UNFRAMED)” (Nr. VPP-IZM-Izglītība-2023/6-0002) ietvaros. Projektu finansē Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija valsts pētījumu programmas “Izglītība” (2023.–2026.) ietvaros. Valsts pētījumu programmu administrē Latvijas Zinātnes padome.
Diskusijas ierakstu var noklausīties šeit:

Viena no sirsnīgākajām norisēm “Aizskatuves” programmā bija laikmetīgās dejas apvienības “SIXTH” interaktīvā dejas izrāde “Es pamēģināšu”, kas parādīja un ļāva līdzdarboties laikmetīgās dejas radīšanā.

Divu dienu programmu jaudīgi noslēdza bundzinieks Reinis Reķis, kas interaktīvajā bungu koncertprogrammā “80 minūtēs apkārt zemeslodei” demonstrēja un ļāva pašiem klātesošajiem izmēģināt dažādu tautu sitamos instrumentus. Norisi papildināja stāstījums cauri laikam un kultūrām, atklājot mūzikas izcelsmi, vēsturi un attīstību.
Paldies ikvienam, kas palīdzēja šai programmai tapt un notikt! Paldies pasākumu rīkotājiem un dalībniekiem! Paldies ikvienam, kas paviesojās kultūrtelpā “Aizskatuve” un miniLAMPĀ!
Plašāka informācija
Inga Bika
Programmas “Latvijas skolas soma”
eksperte komunikācijas jautājumos
E-pasts: [email protected]
Tālr.: (+371) 26443166
https://www.facebook.com/latvijasskolassoma
https://www.instagram.com/latvijasskolassoma/
https://x.com/LV_skolas_soma
https://www.youtube.com/@latvijasskolassoma