Muzejpedagoģiskā nodarbība “Madarošana”

Norises laiks:

Pēc pieprasījuma

Norises vieta:

Kultūras institūcijā

Klašu grupa:

1.–4., 5.–9., 10.–12. klase

Saziņai:

Izglītības programmu kuratori

E-pasts:

dmdm@lnmm.lv

Tel. nr.:

60001328

Nozares:

Vizuālā māksla, Dizains

Nodarbība “Madarošana” radošā veidā iepazīstina skolēnus ar vienu no galvenajām tekstilmākslas apdrukas tehnikām – sietspiedi.

Sietspiedes pirmsākumi meklējami Japānā, bet Lionas zīda ražotāji to ieviesa apģērbu un interjeru audumu ražošanā. Arī Eiropas māksliniekus uzrunāja sietspiedes sniegtās iespējas, savukārt Ansis Cīrulis (1883–1942) 20. gadsimta 20.–30. gados attīstīja savu autortehniku, ko nodēvēja par “madarošanu”. Vārda izcelsme tiek saistīta ar pļavas puķi madaru, no kuras saknēm var iegūt sarkano krāsu.

Nodarbības ievadā skolēni pēta gleznotāja un lietišķās mākslas meistara Anša Cīruļa madarojumus un dažādus sietspiedes tehnikā sagatavotus apdrukātus darbu paraugus. Tekstilmākslinieka vadībā tiek izzināts dizaina veidošanas process no skices līdz apdrukātam audumam. Norise sniedz iespēju katram skolēnam izmēģināt šo seno tehniku, izmantojot sietus, kas veidoti pēc Latvijas vecmeistaru (Anša Cīruļa, Jūlija Straumes un Jūlija Madernieka) un jauno mākslinieku darbu motīviem.

Plašāk par norisi: www.lnmm.lv

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs apzina, uzglabā, pēta un popularizē Latvijas lietišķās mākslas un dizaina vērtības. Muzejs regulāri veido aktuālas un vērienīgas izstādes, radoši izmantojot savu un citu muzeju krājumus, iepazīstinot sabiedrību ar dekoratīvi lietišķās mākslas un dizaina vēsturi, tagadni un nākotni. Muzejs atrodas bijušajā Svētā Jura baznīcā, kas tika celta 1204. gadā un ir senākā saglabājusies mūra ēka Rīgā.