Muzejpedagoģiskā nodarbība “Mājas valoda”

Norises laiks:

Pēc pieprasījuma

Norises vieta:

Izbraukumā, Kultūras institūcijā

Klašu grupa:

1.–4., 5.–9. klase

Saziņai:

Evita Zeile

E-pasts:

jaunlaicenesmuzejs@aluksne.lv

Tel. nr.:

29356277

Nozares:

Kultūras mantojums

Nodarbības mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar malēniešu apvidvārdiem, tādējādi iesaistot viņus dažādu Latvijas vietējo kopienu valodas un kultūras izziņā un radot izpratni par nemateriālā kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas nozīmi.

Ievadā skolēni dalās pieredzē par dažādās Latvijas vietās lietotās mājas valodas un literārās valodas atšķirībām, pēc tam iepazīstas ar seniem sadzīves priekšmetiem un iemācās to malēniskos nosaukumus.

Nodarbības turpmākā gaitā skolēni, darbojoties grupās un pildot dažādus uzdevumus, nostiprina iegūtās zināšanas. Noslēgumā ar skolēniem tiek pārrunāts, kādēļ ir vērts zināt tuvākajā apkārtnē lietotos apvidvārdus.

*Nodarbība paredzēta 3.–7. klašu skolēniem, īpaši 3.–4. klašu skolēniem.
**Ja muzeju vēlas apmeklēt lielāks skolēnu skaits, ir iespējams paralēli organizēt vairākas nodarbības.

Jaunlaicenes muižas muzejs “Malēnieša pasaule” atrodas Vidzemes Ziemeļaustrumos, kur mīt nostāstos minētie malēnieši. Muzejs vāc, dokumentē, pēta un popularizē šīs puses savdabīgo materiālo un nemateriālo kultūrvēsturisko mantojumu, cenšoties saglabāt un no jauna iedzīvināt malēniešu valodu un tradīcijas. Muzejs stāsta arī par Jaunlaicenes muižu un tās īpašniekiem Volfu dzimtu, Vidzemes lauku muižu apsaimniekošanu un sadzīvi.