Pagalma izstāde ar aktivitātēm “Malēnieša raksturs jeb ak, prieks, ak, lustes, ak, borģele!”

Norises laiks:

Pēc pieprasījuma

Norises vieta:

Kultūras institūcijā

Klašu grupa:

1.–4., 5.–9., 10.–12. klase

Saziņai:

Evita Zeile

E-pasts:

jaunlaicenesmuzejs@aluksne.lv

Tel. nr.:

29356277

Nozares:

Kultūras mantojums

Nodarbības mērķis ir, vadot laiku jautrās un kustīgās rotaļās, iepazīstināt skolēnus ar Latvijas Ziemeļaustrumvidzemes iedzīvotājiem – malēniešiem un viņu raksturu, tādējādi iesaistot skolēnus vietējās kopienas kultūras izzināšanā.

Nodarbība notiek muzeja pagalmā. Tās ievadā notiek saruna ar skolēniem, noskaidrojot, kas ir malēnieši un kur viņi dzīvo. Nodarbības gaitā skolēni, piedaloties dažādās aktivitātēs, tiek iepazīstināti ar malēnieša rakstura īpašībām: spītību, neatlaidību – “nesot gaismu maisos”, vientiesību – “sargājot sāls lauku”, uzticēšanos – “dalot mantu”, māņticību – “sitot vellu”, radošumu – “šaujot baļķus”.

Nodarbībā iekļautas komandu spēles ar veiklības, precizitātes, ātruma un spēka vingrinājumiem. Noslēgumā ar skolēniem tiek pārrunāta vietējās kopienas kultūras izzināšanas nozīme personības identitātes veidošanā. Skolēni stiprina prasmes priecāties par saviem un citu sasniegumiem, ar cieņu izturēties pret atšķirīgo, sadarboties grupā un darboties pēc izvirzītiem noteikumiem.

Nodarbība piemērota visu vecumu skolēniem un tās saturs un valoda tiek pielāgota atbilstoši skolēnu vecumam.

*Ja muzeju vēlas apmeklēt lielāks skolēnu skaits, ir iespējams paralēli organizēt vairākas nodarbības.

Jaunlaicenes muižas muzejs “Malēnieša pasaule” atrodas Vidzemes Ziemeļaustrumos, kur mīt nostāstos minētie malēnieši. Muzejs vāc, dokumentē, pēta un popularizē šīs puses savdabīgo materiālo un nemateriālo kultūrvēsturisko mantojumu, cenšoties saglabāt un no jauna iedzīvināt malēniešu valodu un tradīcijas. Muzejs stāsta arī par Jaunlaicenes muižu un tās īpašniekiem Volfu dzimtu, Vidzemes lauku muižu apsaimniekošanu un sadzīvi.