Programma “Latvijas skolas soma” sarunu festivālā “LAMPA” piedāvās plašu divu dienu programmu 

Publicēts: 20.05.2025.

Interaktīvā bungu koncertprogramma “80 minūtēs apkārt zemeslodei”. Foto: Kaspars Teilāns

Šā gada sarunu festivālā “LAMPA” 20. un 21. jūnijā Cēsīs Latvijas Nacionālā kultūras centra kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” pirmo reizi veidos divu dienu programmu. Tā tiek veidota kopā ar kultūras nozares profesionāļiem, kultūras nevalstisko organizāciju pārstvjiem un pētniekiem, kas piedāvās diskusija, dejas un teātra izrādes, kā arī radošās darbnīcas. Uz festivāla laiku “Latvijas skolas soma” izveidos īpašu kultūrvietu “Aizskatuve”, kas iepriekš kultūras pieredzēm vēl nav izmantota. Kā ierasts miniLampa teltī festivāla jaunākie skatītāji būs aicināti uz teātra izrādi.   

Kultūrtelpa “Aizskatuve” ko festivālam “LAMPA” radīs kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma”, būs vieta sarunām un radošai līdzdalībai, ar piemēriem apliecinot, kā kultūra palīdz izprast sabiedriskos procesus un veicina līdzdalību. Tās mērķis ir radīt iespēju satikties visa vecuma un pieredžu apmeklētājus un rosināt kopā domāt, diskutēt un izzināt. Kultūrtelpa “Aizskatuve” tiek veidota ar pārliecību, ka māksla un kultūra spēj rosināt izpratni, empātiju un iesaisti. ”Aizskatuve” festivāla laikā būs atrodama starp Cēsu pils un Maija parkiem (Lenču iela 6). 

Darbnīca “Radošā fotogrāfijas laboratorija” | 20. jūnijā plkst. 12.30–15.00 kultūrtelpā “Aizskatuve” 

Darbnīca piedāvā interaktīvu un izglītojošu piedzīvojumu analogās fotogrāfijas un objektu dizaina veidošanas pasaulē. Tā ir iespēja iedziļināties un izmēģināt fotogrāfiju kā vizuālās mākslas mediju un mācīties pārdomātā veidā radīt un lasīt attēlus. 

ISSP Skolas darbnīca “Radošā fotogrāfijas laboratorija” tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda 2025. gada mērķprogrammas “Programmas “Latvijas skolas soma” satura radīšana” atbalstu. Darbnīca būs pieejama skolām, sākot ar 2025. gada rudeni. 

Rīko

ISSP Skola sadarbībā ar Latvijas Nacionālā kultūras centra kultūrizglītības programmu “Latvijas skolas soma”. 

Informācija festivāla tīmekļvietnē.

Diskusija “Starp mākslu un didaktiku – kāda kultūras pieredze jauniešiem nepieciešama un kas jādara, lai jaunietis to saprastu” | 20. jūnijā plkst. 15.30–17.00 kultūrtelpā “Aizskatuve”

Lai jaunieši pilnvērtīgi izprastu pasauli, ir būtiski nodrošināt viņiem piekļuvi dažādām mākslas formām. Laikmetīgās kultūras pieredze, kas ietver ne tikai teātra izrāžu, mākslas izstāžu, mūzikas koncertu un literatūras pasākumu apmeklējumu, bet arī līdzdalīgas norises, palīdz jauniešiem attīstīt kritisko domāšanu, empātiju un radošumu. Taču nereti sakaršanās ar iepriekš nepazīstamo un nezināmo raisa neizpratni. Kā uz to reaģēt pieaugušajiem – skolotājiem un kultūras darbiniekiem?  

Piedalīsies 

Armands Siliņš-Bergmanis, operdziedātājs.  

Kristaps Broks, Eduarda Veidenbauma muzeja “Kalāči” jauniešu grupas dalībnieks, EEZ un Norvēģijas grantu projekta “Vairāk gaismas” dalībnieks, kultūras notikuma “Veidenfests” organizators. 

Kristīne Kornijanova, Ventspils 4. vidusskolas sociālo zinātņu skolotāja.   

Māra Žeikare, mākslas zinātniece, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra izglītības un mākslas mediācijas programmu kuratore.  

Vadīs  

Alma Kušķe, skatuves mākslas producente.  

Rīko  

Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācija sadarbībā ar Latvijas Nacionālā kultūras centra kultūrizglītības programmu “Latvijas skolas soma”.  

Informācija festivāla tīmekļvietnē.

Izrāde “Vēlēšanās” | 20. jūnijā plkst. 19.00–19.45 kultūrtelpā “Aizskatuve”

Izrāde-stendaps ar pavāršova elementiem, kā mērķis ir veicināt izpratni par demokrātiju, vēlēšanu sistēmu un līdzdalības nozīmi. Aktieris Jānis Kronis interaktīvā formā kopā ar skatītājiem “pagatavo rasolu”, kura sastāvdaļas simbolizē vēlēšanu procesu un rezultātus. Izrāde aicina uz diskusiju un domāšanu par savu atbildību sabiedrībā.

Izrāde ar līdzdalības elementiem. Vietu skaits ierobežots. 

Izrādes ilgums: 45 minūtes. 

Teātra trupas “Kvadrifons” izrāde “Vēlēšanās” ir iekļauta programmā “Latvijas skolas soma” un ir piemērota 10.–12. klašu skolēniem. Izrāde pieejama izbraukumos uz skolām. 

Rīko

Teātra trupa “Kvadrifrons” sadarbībā ar Latvijas Nacionālā kultūras centra kultūrizglītības programmu “Latvijas skolas soma”. 

Informācija festivāla tīmekļvietnē.

Izrāde “Figūras” | 21. jūnijā plkst. 12.30–13.10 miniLAMPA teltī 

Vizuāli skanīga, figurāli figūrīga izrāde bērniem ar triku elementiem, kas uzdod jautājumus: Vai saule ir aplis? Vai egle ir trīsstūris? Vai māja ir kvadrāts? Vai varbūt viss ir pavisam otrādi? Varbūt debesis ir jūra, un jūra ir debesis? Varbūt divi cilvēki var uzbūvēt pasauli pasaulē? Izrāde aicina gan mazus, gan lielus skatītājus domāt par pasaules formām un telpu, vienlaikus mudinot arī pašiem iesaistīties “pasaules būvēšanā”.    

Režisore: Liena Šmukste 

Mūzika un dziesmas: Mikus Frišfelds 

Lomās: Sandija Dovgāne, Artis Jančevskis 

Scenogrāfe un kostīmu māksliniece: Berta Vilipsone 

Izpildproducente: Ilze Liepa (Cēsu Mazais teātris)

Izrāde tapusi 2023. gada Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros. 

Izrādes ilgums: 40 min 

Rīko

Cēsu Mazais teātris sadarbībā ar Latvijas Nacionālā kultūras centra kultūrizglītības programmu “Latvijas skolas soma”.

Informācija festivāla tīmekļvietnē.  

Diskusija “Autentiskā līdzdalība – kāda tā ir un kā to atpazīt?” | 21. jūnijā plkst. 12.30–14.00 kultūrtelpā “Aizskatuve”

Nav noslēpums, ka daļa jauniešu mūsdienu demokrātiju vērtē kā inscenētu un savu līdzdalību šajā sabiedrībā kā demonstratīvu un dekoratīvu. Ir laiks runāt par izmaiņām, kas nepieciešamas mūsu uztverē un rīcībā, līdzdalību balstot pašu jauniešu definētās interesēs, nodrošinot jauniešu balsi, varas dalīšanu, caurspīdīgumu un atbildību, kā arī atbalstu. Aicinām uz jēgpilnu sarunu, kurā tiksies pētītāji, rīmētāji, zīmētāji un citi zinātāji.   

Diskusija tiek rīkota projekta “Jauniešu autentiskas līdzdalības priekšnoteikumi formālās un neformālās izglītības vidē (UNFRAMED)” (Nr. VPP-IZM-Izglītība-2023/6-0002) ietvaros. Projektu finansē Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija valsts pētījumu programmas “Izglītība” (2023.–2026.) ietvaros. Valsts pētījumu programmu administrē Latvijas Zinātnes padome.  

Piedalīsies 

Anda Laķe, Latvijas Kultūras akadēmijas profesore, socioloģijas doktore un vadošā pētniece.  

Lauris Zalāns, RADIO TEV ētera personība.  

Edgars Bērziņš, vēstures skolotājs, Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes izglītības zinātņu doktorants, biedrības “Eiropas Kustība Latvijā” valdes loceklis.  

Madara Senkāne, 10., 11. un 12. Jauniešu Saeimas deputāte, Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas skolniece.  

Vadīs  

Liene Valdmane, “Eiropas Kustība Latvijā” ģenerālsekretāre.  

Rīko 

Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūts sadarbībā ar Latvijas Nacionālā kultūras centra kultūrizglītības programmu “Latvijas skolas soma”.  

Informācija festivāla tīmekļvietnē.

Interaktīvā dejas izrāde “Es pamēģināšu” | 21. jūnijā plkst. 15.00–15.45 kultūrtelpā “Aizskatuve” 

Izrāde-nodarbība, kurā ikviens aicināts pieredzēt deju kā izpausmes formu un sevis iepazīšanas veidu. Caur kustību, profesionāla dejotāja vadībā, dalībnieki tiek rosināti apzināties savu ķermeni, emocijas un individuālo spēku. Izrāde veicina pašapziņu un savieno mentālo ar fizisko pasauli, padarot deju pieejamu un iedvesmojošu.  

Izrāde ar līdzdalības elementiem.  

Izrādes ilgums: 45 minūtes  

Laikmetīgās dejas apvienības “SIXTH” interaktīvā dejas izrāde “Es pamēģināšu” ir iekļauta programmā “Latvijas skolas soma” un ir piemērota 5.–12. klašu skolēniem. Izrāde pielāgojama dažāda vecuma bērniem un jauniešiem un pieejama izbraukumos uz skolām. 

Rīko

Laikmetīgās dejas apvienība “SIXTH” sadarbībā ar Latvijas Nacionālā kultūras centra kultūrizglītības programmu “Latvijas skolas soma”.  

Informācija festivāla tīmekļvietnē.

Interaktīvā bungu koncertprogramma “80 minūtēs apkārt zemeslodei” | 21. jūnijā plkst. 17.00–20.00 kultūrtelpā “Aizskatuve” 

Dzīvespriecīga un skaļi ritmiska, interaktīva bungu koncertprogramma, kas atgādina par ritma nozīmi ikdienā un mūzikā. Ar dažādu sitamo instrumentu palīdzību dalībnieki aicināti doties ceļojumā cauri laikam un kultūrām, atklājot mūzikas izcelsmi, vēsturi un attīstību, kā arī paši iesaistīties ritma radīšanā.   

Koncertprogramma tiek atkārtota divas reizes ar nelielu pārtraukumu starpā.  

Bundzinieka Reiņa Reķa Interaktīva bungu koncertprogramma “80 minūtēs apkārt zemeslodei” ir iekļauta programmā “Latvijas skolas soma” un ir piemērota 1.–12. klašu skolēniem. Izrāde pielāgojama dažāda vecuma bērniem un jauniešiem un pieejama arī izbraukumos uz skolām.  

Rīko

Bundzinieks Reinis Reķis sadarbībā ar Latvijas Nacionālā kultūras centra kultūrizglītības programmu “Latvijas skolas soma”.   

Informācija festivāla tīmekļvietnē.

// 

Sarunu festivāla LAMPA pasākumos notiks fotografēšana un filmēšana un iegūtie attēli tiks izmantoti publicitātes un sabiedrības informēšanas vajadzībām, izvietojot tos festivāla LAMPA un programmas “Latvijas skolas soma” interneta vietnēs. Plašāk par datu aizsardzību sarunu festivālā LAMPA: https://festivalslampa.lv/lv/festivals/datu-aizsardziba

Plašāka informācija

Inga Bika
Programmas “Latvijas skolas soma”
eksperte komunikācijas jautājumos 
E-pasts: [email protected] 
Tālr.: (+371) 26443166

https://www.facebook.com/latvijasskolassoma
https://www.instagram.com/latvijasskolassoma/  
https://x.com/LV_skolas_soma
https://www.youtube.com/@latvijasskolassoma