Muzejpedagoģiskā nodarbība “Malēniešu vārdu spēle”

Norises laiks:

Pēc pieprasījuma

Norises vieta:

Izbraukumā, Kultūras institūcijā

Klašu grupa:

5.–9., 10.–12. klase

Saziņai:

Evita Zeile

E-pasts:

jaunlaicenesmuzejs@aluksne.lv

Tel. nr.:

29356277

Nozares:

Kultūras mantojums

Nodarbības mērķis ir caur aizraujošām rotaļām ar seniem malēniešu vārdiem radīt sapratni par nemateriālā kultūras mantojuma daudzveidību, nozīmi un tā saglabāšanas nepieciešamību.

Nodarbības ievadā notiek saruna ar skolēniem par dažādās Latvijas vietās lietoto atšķirīgo valodu, noskaidrojot skolēnu personīgo pieredzi un izceļot vietējo – malēniešu valodu. Nodarbības gaitā skolēniem, darbojoties pāros, katram jāiepazīst malēniešu vārdi un jāsameklē atbilstošs literārais vārds. Pēc veiksmīgas uzdevuma izpildes katrs skolēnu pāris “kārto eksāmenu”, spēlējot spēli “Odu sišana”.

Nodarbības noslēgumā seko pārrunas par nemateriālā kultūrvēsturiskā mantojumu saglabāšanas nepieciešamību.

Skolēni stiprina prasmes cienīt sevi un citus, respektēt atšķirīgo un ar cieņu izturēties pret latviešu valodu un tās izlokšņu īpatnībām, kā arī veido izpratni par dzimtās valodas nozīmi personiskās identitātes tapšanā.

*Nodarbība piemērota 8.–9. un 10.–12. klasēm.
**Ja muzeju vēlas apmeklēt lielāks skolēnu skaits, ir iespējams paralēli organizēt vairākas nodarbības.

Jaunlaicenes muižas muzejs “Malēnieša pasaule” atrodas Vidzemes Ziemeļaustrumos, kur mīt nostāstos minētie malēnieši. Muzejs vāc, dokumentē, pēta un popularizē šīs puses savdabīgo materiālo un nemateriālo kultūrvēsturisko mantojumu, cenšoties saglabāt un no jauna iedzīvināt malēniešu valodu un tradīcijas. Muzejs stāsta arī par Jaunlaicenes muižu un tās īpašniekiem Volfu dzimtu, Vidzemes lauku muižu apsaimniekošanu un sadzīvi.