Izzinoša nodarbība “Iepazīsti Brīvdabas muzeju”

Norises laiks:

Pēc pieprasījuma

Norises vieta:

Kultūras institūcijā

Klašu grupa:

10.–12. klase

Saziņai:

Ieva Bērziņa

E-pasts:

ieva.berzina@brivdabasmuzejs.lv

Tel. nr.:

26338918

Nozares:

Arhitektūra, Kultūras mantojums

Nodarbības laikā skolēni izzinās vienu no Latvijas Kultūras kanona vērtībām – latviešu viensētu. Noskaidros, kā senāk tika izvēlēta mājas vieta, kādas ēkas ietilpa zemnieku saimniecībā, kā tās tika savstarpēji novietotas un kādas bija to funkcijas?

Skolēni apmeklēs kādu no Brīvdabas muzejā eksponētajām viensētām, lai iepazītos ar dzīvojamās mājas uzbūvi un iekārtojumu, klēts celtniecības īpatnībām, kūts un laidara novietojumu sētā, pirts nozīmi saimes dzīvē un gūtu priekšstatu par mūsu senču ikdienas darba soli.

Skolēni apskatīs arī 18. 19. gadsimta nozīmīgākās sabiedriskās celtnes – krogu un baznīcu–, klausīsies stāstījumu par muzeja izveidošanas vēsturi un kultūras mantojuma saglabāšanas darbu.

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs dibināts 1924. gadā, tas ir viens no senākajiem un plašākajiem savas nozares muzejiem Eiropā. Brīvdabas muzejs glabā liecības par tradicionālo zemniecības jeb lauku kultūru un rāda tautas dzīvesveida attīstību laika posmā no 17. gadsimta līdz 20. gadsimta vidum. Muzejā iespējams iepazīties ar tautas celtniecības pieminekļiem, to iekārtojumu un novietojumu ainavā. 87 hektāru platībā ir izvietoti 114 muzeja objekti: latviešu zemnieku un zvejnieku sētas, amatnieku mājas un darbnīcas, kalves, podnieku un darvas ceplis, vējdzirnavas, vairākas baznīcas, brāļu draudzes jeb hernhūtiešu nams, krogs, dzīvojamā rija, kurā pirms vairākiem gadsimtiem bija ierīkota skola zemnieku bērniem u. c.