Cēsu Mazais teātris piedāvā teātra iestudējumus skolēniem ar funkcionāliem traucējumiem
Publicēts: 22.04.2025.

Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” plašajā satura piedāvājuma klāstā atrodamas daudzveidīgas kultūras un mākslas norises dažādām skolēnu vecuma mērķauditorijām, interesēm un mācību procesa vajadzībām. Tomēr ne vienmēr visi kultūras norišu piedāvājumi ir pieejami vai pielāgojami pilnīgi visām bērnu un jauniešu auditorijām. Tā iemesla dēļ nevalstiskais teātris “Cēsu Mazais teātris” piedāvā divus oriģināliestudējumus skolēniem ar funkcionāliem traucējumiem.
Izrādes mērķtiecīgi radītas pēc sajūtu teātra principiem, piedāvājot izrādes radītajā, drošajā vidē iesaistīties arī tās skatītājus. Izrādes pieejamas izbraukumos uz skolām.
Cēsu Mazā teātra vadītāja Ilze Liepa par motivāciju radīt šādus iestudējumus:
“Kad ar režisori Lienu Šmuksti sākām strādāt pie idejas par izrādi pašiem mazākajiem skatītājiem, mums uzreiz bija skaidrs, ka domāsim arī par bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Jo vairāk mēs par to domājām un interesējāmies, jo skaudrāk sapratām, ka par šo bērnu un jauniešu daļu tikai retais teātris piedomā. Līdz ar to mēs esam iestudējušas jau divas izrādes, kuras piemērotas bērniem gan ar garīgu, gan ar kustību traucējumiem. Māksliniekiem un teātra veidotājiem vienmēr ir gandarījums, ja skatītājiem patīk. Tajā pašā laikā, viesojoties dažādās specializētajās skolās, pārņem laimes sajūta, kad redzam kādu pozitīvisma devu esam snieguši bērniem, kuru actiņas mirdz no laimes un prieka. Tādēļ esam spēruši nākamo soli un, pateicoties programmas “Latvijas skolas soma” atsaucībai, esam nolēmuši piedāvāt šīs izrādes dažādām skolām ar attīstības centriem. Tiekamies!”
Izrādes īstenošana un apmeklēšana programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros jāsaskaņo, sazinoties ar programmas komandu: [email protected]!

Teātra izrāde “Ūdens ceļš”
Izrāde stāsta, kā no sniega pikas izveidojas mākonis, no mākoņa līst lietus, veidojas peļķes, peļķes satek strautos, strauti satek upēs, upes dodas uz jūru. Savukārt šajā jūrā dzīvo zelta zivtiņas un medūzas.
Izrādes valoda ir vienkārša un performatīva – stāsts tiek stāstīts gandrīz bez vārdiem, vien tik, cik akcentējot dabas parādības – mākonis, lietus, upe, jūra – vairākkārt tos atkārtojot. Kā arī uzsverot parādību savstarpējās atšķirības – liels un mazs. Liela zivs, maza zivs. Liels mākonis, mazs mākonis. Izrādē izvēlētais spēles veids ir mierīgs, nesteidzīgs, uzmanīgs un pielāgots bērnu uztverei. Tā, lai nerastos baiļu sajūta un visam var viegli un saprotami izsekot.
Radošā grupa
Režisore: Liene Šmukste
Lomās: Baiba Vanaga un Madara Melne-Tomsone
Izrādes ilgums: 30 min
Spēles laukums: 6×6 metri (minimālais 5×5 metri)

Teātra izrāde “Gadalaiki”
Izrādē apvienoti kustību, sajūtu, improvizācijas teātra elementi, kas skolēniem piedāvā caur spēli, mūziku un kustību iziet cauri visiem gadalaikiem. Izrādes laikā skolēni pieredz, kā tas ir – atrast jaunu draudzību, radīt katram gadalaikam atbilstošu atmosfēru, emocijas, radīt jaunu pasauli no nekā. To visu pieredzot caur rotaļāšanās prieku teātra mākslas valodā.
Radošā grupa
Režisore: Liene Šmukste
Lomās: Rūta Dišlere un Ilze Bloka
Izrādes ilgums: 40 min
Spēles laukums: aplis 5 metru diametrā
Kontaktinformācija
Ilze Liepa, Cēsu Mazā teātra vadītāja
Tālr. nr.: 29644963; e-pasts: [email protected]