Muzejpedagoģiskā nodarbība “Rudens Vidzemes zemnieka sētā 19. gadsimtā–20. gadsimta sākumā”

Norises laiks:

Pēc pieprasījuma

Norises vieta:

Kultūras institūcijā

Klašu grupa:

1.–4., 5.–9. klase

Saziņai:

Ieva Bērziņa

E-pasts:

ieva.berzina@brivdabasmuzejs.lv

Tel. nr.:

26338918

Nozares:

Kultūras mantojums

Nodarbības laikā skolēni gūs priekšstatu par dzīvi Vidzemes zemnieka sētā pirms vairāk nekā 200 gadiem, klausīsies stāstījumu par rudens darbiem, lauku auglības garu Jumi un svinībām, kas rīkotas pēc lielo rudens darbu pabeigšanas – Miķeļiem un Mārtiņiem jeb Apjumībām un Apkūlībām.

Skolēni iepazīs Vidzemes zemnieka sētas apbūvi: apskatīs dzīvojamo māju, klētis, maltuvi, slieteni, vārāmo namiņu un kūti, īpašu uzmanību veltot pirmajai muzejā uzstādītajai senceltnei – rijai no Vestienas pagasta “Rizgu” mājām. Izzinās darbu rijā un apskatīs kulšanas darbarīkus – spriguļus, dakšas, grābekļus, kuļamo solu un kuļamos bluķus.

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs dibināts 1924. gadā, tas ir viens no senākajiem un plašākajiem savas nozares muzejiem Eiropā. Brīvdabas muzejs glabā liecības par tradicionālo zemniecības jeb lauku kultūru un rāda tautas dzīvesveida attīstību laika posmā no 17. gadsimta līdz 20. gadsimta vidum. Muzejā iespējams iepazīties ar tautas celtniecības pieminekļiem, to iekārtojumu un novietojumu ainavā. 87 hektāru platībā ir izvietoti 114 muzeja objekti: latviešu zemnieku un zvejnieku sētas, amatnieku mājas un darbnīcas, kalves, podnieku un darvas ceplis, vējdzirnavas, vairākas baznīcas, brāļu draudzes jeb hernhūtiešu nams, krogs, dzīvojamā rija, kurā pirms vairākiem gadsimtiem bija ierīkota skola zemnieku bērniem u. c.