Izrades.lv: rīks Latvijas teātra pasaules iepazīšanai skolēniem un skolotājiem

Publicēts: 31.01.2024.

Aizvadītajā gadā kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” uzsāka sadarbību ar Latvijas teātru katalogu Izrades.lv, piedāvājot īpaši bērniem un jauniešiem domātu teātra iestudējumu izlases. Tajās iespējams iepazīties ar iestudējumu aprakstiem, performantiem, radošo komandu, kritiķu recenzijām un skatītāju atsauksmēm.

Programmas ietvaros izmantojami visi www.izrades.lv katalogā iekļautie, teātru repertuārā esoši iestudējumi, ja pedagogs uzskata tos par savu skolēnu vecumposmam un pieredzei atbilstošiem un mācību procesā aktuāliem. Tomēr, lai atvieglotu izvēles procesu, programmas komanda piedāvā profesionālā teātra iestudējumu izlases, kas līdzīgi kā prožektori izgaismo kādu skatuves vietu vai personāžu un palīdz ieraudzīt daļu no programmas “Latvijas skolas soma” plašā skatuves mākslas piedāvājuma.

“Lai palīdzētu skolotājiem orientēties plašajā zināmāko teātru piedāvājumā un iedrošinātu kopā ar skolēniem doties arī uz jaunām, vēl neiepazītām, dažkārt krietni nepieradinātām kultūrvietām, vai aicinātu māksliniekus uz skolu, mudinām izmantot Latvijas teātru katalogu Izrades.lv. Programmas “Latvijas skolas soma” komanda veido izrāžu izlases, kurās iekļautas ne tikai tobrīd aktuālākās izrādes, vienlaikus mudinot izpētīt dziļāk savu teātra pieredzi, izteikt savu viedokli un novērtēt pieredzēto. Priecājamies, ka šī platforma sniedz bagātīgu uzziņu materiālu arī par no repertuāra jau izņemtiem iestudējumiem, tā ļaujot iepazīt un izprast Latvijas teātra nozares attīstības gaitu.”

Programmas “Latvijas skolas soma” vadītāja Aija Tūna

“Latvijas skolas soma” izlase sākumskolas skolēniem

Šā gada janvārī publicēta jau trešā programmas “Latvijas skolas soma” izlase. Tajā iekļautas izrādes, kas paredzētas sākumskolas skolēniem. Latvijas teātri 1.­­­–4. klašu skolēniem piedāvā daudzveidīgu iestudējumu klāstu, ko iespējams pieredzēt gan teātru zālēs, gan skolās. Izlasē iekļautās izrādes var jau no pirmajiem skolas soļiem ļaut iepazīt un izzināt teātra mākslas oriģinalitāti, piedzīvot klātesamību un izjust skatuves krāšņumu, kā arī iepazīt stāstu veidošanas mākslu caur gaismām, kustībām un tēliem.

Par Izrades.lv

Par Izrades.lv Latvijas Radio “Klasika” rubrikā “Vai zini?” stāsta Latvijas Universitātes Literatūras folkloras un mākslas institūta Mākslas zinātņu nodaļas zinātniskā asistente, dejas un teātra kritiķe Dita Jonīte:

“Teātru katalogs Izrades.lv ir privātu entuziastu iniciēts projekts, kas 2019. gadā attīstījies no viena aizrautīga teātra skatītāja Kristapa Skujiņa veidotas “Excel” tabulas. Tajā tika atzīmētas noskatītās teātra izrādes, pievienots vērtējums un… kādā brīdī izrādījās, ka Latvijā ir vairāk nekā tikai daži teātri, bet iestudējumu, kas atrodas aktīvajā repertuārā, ir vēl vairāk. (..) Radās ideja, ka teātra skatītājiem varētu piedāvāt tādu platformu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast informāciju gan par visiem iestudējumiem, gan par visiem māksliniekiem. Patlaban teātru katalogā Izrādes.lv atrodama informācija par vairāk nekā 3000 iestudējumiem – pamatā par tiem, kas tapuši šajā gadsimtā. Taču kataloga veidotājiem ir ambīcija apkopot datus par visiem Latvijas profesionālā teātra iestudējumiem kopš tā sākotnes.”

Aicinām skolotājus, skolēnus un viņu ģimenes iejusties teātra kritiķu lomā, ielūkoties katalogā un pēc izrāžu noskatīšanās pievienot savu vērtējumu un atsauksmes, kas noderēs arī citiem izrāžu izvēlē www.izrades.lv.

Viss programmas “Latvijas skolas soma” kultūras norišu piedāvājums teātra nozarē atrodams mājaslapā.

Papildu informācija: https://www.facebook.com/izrades.lv