Jauno Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisiju informē par programmu “Latvijas skolas soma”

Publicēts: 11.01.2023.

Skolēni nodarbībā Rundāles pilī. Foto: Kaspars Teilāns
Skolēni nodarbībā Rundāles pilī. Foto: Kaspars Teilāns

Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” veidotāji un īstenotāji 11. janvāra sēdē jaunās Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas locekļus iepazīstināja ar programmas rezultātiem, aktualitātēm un izaicinājumiem.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas locekļi atzinīgi novērtēja programmas nozīmi gan izglītības, gan kultūras nozares attīstībā, kā arī sociālās līdztiesības un valstiskās piederības sajūtas spēcināšanā. Programma “Latvijas skolas soma” tika akcentēta gan kā būtisks rīks mācību satura apgūšanai, gan palīgs ieraduma veidošanai regulāri apmeklēt kultūras norises un institūcijas, turklāt tā sniedz būtisku ieguldījumu bērniem un jauniešiem domātu kultūras produktu radīšanā.

Par programmas sasniegtajiem rezultātiem piecu gadu laikā un aktualitātēm vēstīja Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone, Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte un programmas “Latvijas skolas soma” vadītāja Aija Tūna. Istabas teātra radošais direktors, režisors Jānis Znotiņš, pārstāvot kultūras nozari, akcentēja, ka “Latvijas skolas soma” ir vienīgais, kas ļauj darboties kultūras nozares profesionāļiem, kas vēlas strādāt ar bērnu un jauniešu auditoriju, un programma skar ne tikai kultūras, bet arī izglītības un sociālos jautājumus, veidojot nākotnes Latvijas sabiedrību. Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes eksperte jaunatnes un karjeras jautājumos, programmas “Latvijas skolas soma” koordinatore Liepājā Aelita Jankovska un Augšdaugavas novada pašvaldības Izglītības pārvaldes metodiķe, programmas “Latvijas skolas soma” koordinatore Augšdaugavas novadā Inese Zuģicka vēstīja par programmas lomu kultūras pieejamībai reģionos un vietējās kultūrvides attīstībā. Valsts izglītības satura centra vadītāja Liene Voroņenko uzsvēra, ka mūsdienīgā mācīšanās procesā nozīmīga loma ir emocijām un skolēnu pašu pieredzei, ko nodrošina programma “Latvijas skolas soma”.

Līdz Covid-19 pandēmijai skolēni ik gadu klātienē apmeklēja aptuveni 14 000 kultūras, savukārt Covid-19 ierobežojumu laikā radās kvalitatīvas digitālās norises, kas sniedza iespēju strādāt kultūras profesionāļiem un attālinātajā mācību procesā bija pieejamas arī ģimenēm. Ik gadu programmas saturu papildina vairāk nekā 300 jaunu kultūras norišu.

Valsts mēroga programma “Latvijas skolas soma” darbojas kopš 2018. gada, nodrošinot skolēniem valsts apmaksātu iespēju regulāri iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes mūzikā, teātrī, dejā, cirkā, vizuālajā mākslā, kino, arhitektūrā, dizainā, materiālajā un nemateriālajā kultūras mantojumā, literatūrā un grāmatniecībā, sasaistot tās ar mācību saturu, veidojot kultūrpratību, mazinot sociālo nevienlīdzību un stiprinot jaunās paaudzes pilsoniskuma un valstiskās piederības apziņu. Ik gadu programmas ietvaros vismaz divas kultūras norises pieredz vairāk nekā 230 000 skolēnu, kuri klātienē apgūst pamata un vidējās vispārējās un profesionālās izglītības programmas.

Papildu informācija

Inga Bika
Programmas “Latvijas skolas soma”
eksperte komunikācijas jautājumos 
E-pasts: Inga.Bika@lnkc.gov.lv 
Tālr.: (+371) 26443166

https://www.latvijasskolassoma.lv/
https://www.facebook.com/latvijasskolassoma
https://www.instagram.com/latvijasskolassoma/  
https://twitter.com/LV_skolas_soma
https://www.youtube.com/@latvijasskolassoma