Atskats: programma “Latvijas skolas soma” sarunu festivālā “LAMPA 2024”

Publicēts: 10.07.2024.

Diskusijas dalībnieces. No kreisās: Dita Pfeifere, Anda Vaičekone, Maija Skopāne, Anna Sīle, Jolanta Borīte, Sabīne Ozola. Foto: Kaspars Teilāns

Jau trešo gadu Latvijas Nacionālā kultūras centra kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” piedalījās sarunu festivālā “LAMPA”, piedāvājot gan vērtīgas sarunas, gan kultūras norises bērniem. 5. jūlijā Reģionu skatuvē norisinājās diskusija “Vai kultūras centrā var arī reivot?”, savukārt 6. jūlijā, miniLAMPA teltī Rīgas cirks aicināja uz klaunādes izrādi “Pačamamo”.

Diskusija “Vai kultūras centrā var arī reivot?”

Domājot par šā gada pieteikumu festivālam, sarunas tēmas izvēle nebija grūta. Programma “Latvijas skolas soma” ir punkts, kurā ikdienā satiekas izglītības un kultūras joma un esot šim satikšanās punktam, īpaši svarīgi runāt par jauniešu iespējām kvalitatīvu un profesionālu mākslu un kultūru sastapt savā dzīvesvietā un tās apkārtnē, kultūras centriem esot par ļoti nozīmīgu vietējo resursu tā īstenošanā.

Diskusijā piedalījās Dita Pfeifere, Latvijas Kultūras akadēmijas lektore, pētniece, kultūras projektu vadītāja; Jolanta Borīte, Siguldas kultūras centra “Siguldas devons” direktore, Latvijas kultūras centru nozares konsultatīvās padomes priekšsēdētāja, Anda Vaičekone, Tallinas ielas kvartāla vadītāja, Maija Skopāne, Gulbenes novada Izglītības pārvaldes izglītības metodiķe, programmas “Latvijas skolas soma” koordinatore Gulbenes novadā un Anna Sīle, teātra “Dirty Deal Teatro” vadītāja. Diskusiju vadīja Sabīne Ozola, kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” eksperte, jaunā pētniece.

Ekspertes dalījās savā pieredzē, pārdomās par jauniešiem un kultūras centriem, jauniešiem kultūras centros, kultūras centru piedāvājumu un kā kultūras centri var būt (vai varbūt jau ir?) droša vide un resurss jauniešiem.

Diskusiju rīkoja Latvijas Nacionālā kultūras centra kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā.

Foto: Kaspars Teilāns

Klaunādes izrāde “Pačamamo”

Arī desmitajā sarunu festivālā “LAMPA” programma “Latvijas skolas soma” sadarbībā ar partneriem no kultūras nozares piedāvāja kultūras norisi miniLAMPA telts apmeklētājiem. Šoreiz īpaši lielu skatītāju skaitu pulcēja Rīgas cirka klaunādes izrāde “Pačamamo” ar brīnišķīgo klaunu Cronopio.

“Nāc ātri, te ir tas foršais klauns!”

Kāda lielā skatītāja telefonsarunā

Klauns Cronopio (Mariano Gedwillo) ir argentīnietis ar latviešu saknēm. Viņš ir audzis Latīņamerikā, uzstājies daudzviet pasaulē, tostarp daudzās Eiropas valstīs, un šobrīd Rīgas cirkam viņu ir izdevies uz laiciņu piesaistīt Cronopio vecvecāku dzimtajā pilsētā, Rīgā.

Izrāde vienlīdz spēcīgi aizrāva gan mazos, gan lielos skatītājus, iesaistot, smīdinot un pārsteidzot.

“Te taču jāsmejas līdz asarām!”

Kāda mazā skatītāja izrādes laikā

Klaunādes izrāde “Pačamamo” ir iekļauta programmā “Latvijas skolas soma” un ir piemērota 1.–9. klašu skolēniem. Izrāde pielāgojama dažāda vecuma bērniem un jauniešiem un pieejama arī izbraukumos uz skolām.

Izrādi piedāvāja Latvijas Nacionālā kultūras centra kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” un Rīgas cirks. 

Foto: Kaspars Teilāns