Vispārēji jautājumi par programmu
Kas ir programma “Latvijas skolas soma”?
Kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” ikvienam Latvijas skolēnam pamata un vidējās izglītības posmā, t. sk. profesionālās izglītības sistēmā, nodrošina valsts apmaksātu iespēju regulāri iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes (mūzikā, teātrī, dejā, cirkā, vizuālajā mākslā, kino, arhitektūrā, dizainā, kultūras mantojumā, literatūrā un grāmatniecībā), sasaistot tās ar mācību un audzināšanas darbu. Tā tiek attīstīta bērnu un jauniešu kultūras izpratnes un izpausmes kompetence, mazināta sociālā nevienlīdzība un radīts pamats personīgajā pieredzē balstītam lepnumam par savu valsti un tās cilvēkiem.
Programma nostiprina sabiedrības izpratni par kultūras īpašo lomu personības attīstībā un 21. gadsimta zināšanu ekonomikā. Tā sniedz nozīmīgu ieguvumu kultūras nozarei, sekmējot jaunu kultūras produktu veidošanu bērnu un jauniešu auditorijai, paaugstinot radošo profesionāļu nodarbinātību, kā arī veidojot nākotnes auditoriju.
Plašāk par programmu un tās vēsturisko attīstību iespējams uzzināt programmas mājaslapas sadaļā “Par programmu”.
Kas administrē programmu?
Programmu kopš 2022. gada 1. februāra administrē Latvijas Nacionālais kultūras centrs (izveidota programmas “Latvijas skolas soma” nodaļa), pamatojoties uz MK noteikumiem Nr. 882 “Grozījumi Ministru kabineta 2012. gada 18. decembra noteikumos Nr. 931 “Latvijas Nacionālā kultūras centra nolikums”” 1.1. un 2. punktiem.
Vai programma ir paredzēta visiem skolēniem?
Jā, programma ir pieejama visiem Latvijas skolēniem, kas mācās pamata un vidējās izglītības posmā, t. sk. profesionālās izglītības sistēmā. Programmā piedalās pašvaldību izglītības iestādes, privātās izglītības iestādes, kā arī dažādu dibinātāju profesionālās izglītības iestādes, kurās skolēni apgūst arī vispārējo vidējo izglītību.
Katrs skolēns programmā pieskaitīts vienu reizi – tajā izglītības iestādē, kur apgūst pamata, vidējo vispārējo vai profesionālo izglītību. Šobrīd programma netiek īstenota pirmsskolas izglītības posmā.
Vai skolēnam programmas ietvaros obligāti jāpiedalās kultūras norisēs?
Programmas ietvaros notiekošās kultūras norises ir daļa no mācību procesa (tostarp notiek arī mācību stundu laikā) un ir resurss aktuālā mācību satura apguvei. Kopš 2023. gada kultūras norises nostiprinātas Izglītības likumā kā pilnvērtīgs mācību līdzeklis ikdienas mācību procesā.
Cik ilgi programma darbosies?
Programma visā Latvijā darbojas kopš 2018. gada septembra un no projekta kļuvusi par stabilu un spēcīgu Latvijas kultūrizglītības sastāvdaļu, tās finansējumu iekļaujot bāzes budžetā.
Kur par programmu var uzzināt plašāk?
Ar programmas aktualitātēm, skolēnu un skolu pieredzēm iespējams iepazīties “Latvijas skolas soma” tīmekļvietnē www.latvijaskolassoma.lv un sociālajos medijos:
- Facebook | @latvijasskolassoma
- Instagram | @latvijasskolassoma
- X | @LV_skolas_soma
- YouTube | @latvijasskolassoma
- Flickr | @latvijasskolassoma
Tāpat par programmu iespējams uzzināt Latvijas Nacionālā kultūras centra tīmekļvietnē un Latvijas Republikas Kultūras ministrijas tīmekļvietnē. Programma iekļauta Nacionālajā enciklopēdijā, veltot tai atsevišķu šķirkli.
Kā sazināties ar programmas komandu?
Ar programmas komandu iespējams sazināties, rakstot uz e-pastu pasts@latvijasskolassoma.lv vai zvanot pa tālruni +371 67228985.
Atsevišķu kolēģu kontaktinformācija pieejama mājaslapas sadaļā “Kontakti”.
Jautājumi par saturu
Kādas kultūras norises var apmaksāt no programmas finansējuma?
Programmas saturu veido daudzveidīgas, profesionāli veidotas kultūras norises, ko piedāvā valsts un pašvaldību, kā arī neatkarīgās kultūras institūcijas un radošie profesionāļi, izmantojot dažādus mākslinieciskās izpausmes līdzekļus, tādā veidā atainojot un sniedzot iespēju izzināt Latvijas kultūras un mākslas vērtības un laikmetīgās izpausmes vienotā vēstījumā, kura pamatā ir saturiska bāze.
Tie ir kultūras notikumi jeb teātra, dejas, cirka izrādes, koncerti, Latvijas filmas, izstādes, kā arī muzejpedagoģiskās nodarbības, kas balstās muzeja ekspozīcijās un/vai krājumā, izzinošas tikšanās ar rakstniekiem, iepazīstot literatūras nozari, kā arī citu formu norises.
Kultūras norišu apmeklējums nav tas pats, kas klases ekskursija.
Kā var zināt, kādas kultūras norises iekļautas programmā?
Programmā iekļauto kultūras norišu piedāvājums vienkopus atrodams programmas “Latvijas skolas soma” tīmekļvietnē: https://latvijasskolassoma.lv/kulturas-norisu-piedavajums/.
Kas veido un piesaka kultūras norises programmā?
Kultūras norises veido valsts un pašvaldību, kā arī neatkarīgās kultūras institūcijas un radošie profesionāļi.
Jaunu norišu veidošana notiek pēc mākslinieku un kultūras institūciju iniciatīvas, izmantojot pašfinansējumu vai arī Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Programmas “Latvijas skolas soma” satura radīšana” atbalstu.
Kā programmā var pieteikt jaunu kultūras norisi?
Lai pieteiktu jaunu kultūras norisi, kultūras pakalpojumu sniedzēji aicināti aizpildīt elektronisko norišu pieteikuma veidlapu programmas tīmekļvietnē: https://latvijasskolassoma.lv/norises-anketa/.
Vai var izmantot kultūras norisi, kas nav programmas sarakstā?
Ja norise nav iekļauta programmas mājaslapas katalogā, tās izmantošana un apmaksāšana no programmas finansējuma ir iepriekš jāsaskaņo ar programmas komandu Latvijas Nacionālajā kultūras centrā, nosūtot informāciju par norisi uz e-pastu pasts@latvijasskolassoma.lv.
Kādas norises nevar apmaksāt no programmas finansējuma?
Programmā netiek iekļauti un no tās līdzekļiem nedrīkst apmaksāt mājražotāju, uzņēmēju, uzņēmumu, zemnieku saimniecību, dabas parku, saliedēšanās pasākumu, sporta spēļu, izteiktu eksakto zinātņu u. tml. piedāvājumus, tostarp tikai uz izklaidi mērķētus pasākumus/atrakcijas/šovus, kā arī klases ekskursijas, ārzemju filmas un viesmāksliniekus.
Vai programmā iekļautās kultūras norises var izmantot izlaiduma, mācību gada noslēguma pasākumu un citu svētku organizēšanai?
Programmas finansējums nav paredzēts izlaidumu, mācību gada noslēguma un citu svētku priekšnesumu segšanai, jo tie vairs neiekļaujas aktuālā mācību satura apguvē.
Jautājumi par finansējumu
Kā tiek sadalīts programmas finansējums?
Valsts budžeta finansējums tiek piešķirts izglītības iestāžu dibinātājiem proporcionāli skolēnu skaitam, kuri klātienē apgūst pamata un vidējās vispārējās un profesionālās izglītības programmas. Aprēķinam izmanto uz iepriekšējā mācību gada oktobri sniegto skolēnu skaitu, ko reizina ar Ministru kabineta noteikumos Nr. 817 norādīto koeficientu. Finansējumu aprēķina uz kalendāro gadu, bet pārskaita katram pusgadam, lai veicinātu regulāru kultūras pieredzes gūšanu.
Vai ir noteikts programmas finansējums vienam skolēnam mācību semestrī?
Programmas ietvaros skolēni kopīgi pieredz kultūras norises mācību procesa ietvaros. Skolēnam netiek piešķirta konkrēta naudas summa, bet tiek nodrošināta iespēja regulāri pieredzēt vismaz vienu kultūras norisi semestrī. Ministru kabineta noteikumi Nr. 817 nosaka finansējuma sadalījumu izglītības iestāžu dibinātājiem, norādīts koeficientu, kas lietojams lai proporcionāli skolēnu skaitam sadalītu kopējo pieejamo finansējumu. Šis koeficients nenozīmē summu, kas semestrī pienākas atsevišķam skolēnam.
Kādus izdevumus drīkst segt no programmas līdzekļiem?
Programmas piešķirto finansējumu, kā to nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 817, var izmantot, lai segtu norises piekļuves (ieejas) maksu vai maksu par digitāla pasākuma norises nodrošināšanu, transporta pakalpojumu izmaksas, tehniskā nodrošinājuma izmaksas, kā arī izglītības iestādēs notiekošo viesizrāžu un profesionālo radošo projektu, performanču, darbnīcu utt. norišu izmaksas.
No programmas līdzekļiem netiek finansēta jaunu kultūras produktu veidošana.
Kādas norises nevar apmaksāt no programmas finansējuma?
Programmā netiek iekļautas un no tās līdzekļiem nedrīkst apmaksāt dabaszinātņu un tehnoloģiju iepazīšanas norises un objektus, kā arī mājražotāju, uzņēmēju, uzņēmumu, zemnieku saimniecību, dabas parku, saliedēšanās pasākumu, sporta spēļu u. tml. piedāvājumus, tostarp tikai uz izklaidi mērķētus pasākumus/atrakcijas/šovus, kā arī klases ekskursijas.
Tā kā programma domāta Latvijas kultūras iepazīšanai, no tās līdzekļiem nedrīkst apmaksāt arī ārzemju filmu skatīšanos un viesmākslinieku koncertus un izrāde.
Vai programmā iekļautās kultūras norises var izmantot izlaiduma, mācību gada noslēguma pasākumu un citu svētku organizēšanai?
Programmas ietvaros kultūras norises darbojas kā mācību līdzeklis. Līdz ar to finansējums nav paredzēts izlaidumu, mācību gada noslēguma un citu svētku priekšnesumu segšanai, jo tie vairs neiekļaujas mācību procesā.
Vai skolotāju un citu pavadošo personu izdevumus (biļetes un transporta izmaksas) arī var segt programmas finansējuma?
Jā, programmas finansējumu var izmantot norišu ieejas maksai un izdevumiem par biļetēm skolēniem un personām, kuras pavada grupu atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas nosaka pavadošo personu skaitu (atbilstoši Ministru kabineta 2023. gada 22. augusta noteikumiem Nr. 474 “Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo profilaktiskā veselības aprūpe, pirmā palīdzība un drošība izglītības iestādēs un to organizētajos pasākumos”).
Vai var apmaksāt sabiedriskā transporta biļetes?
Programmas finansējumu var izmantot transporta pakalpojumu segšanai, lai nokļūtu uz / no kultūras norisi, tostarp sabiedriskā transporta biļešu iegādei, sekojot izglītības iestādes vai pašvaldības vadlīnijām par norēķinu kārtību šādos gadījumos.
Līdz kuram datumam var izmantot semestra finansējumu?
Katram mācību semestrim paredzētā finansējuma izlietojuma laika periods norādīts līgumā ar izglītības iestādes dibinātāju. programmas norises tiek izmantotas mācību satura apguvei un audzināšanas darbam, kultūras norisēm ir jānotiek mācību semestra laikā.
Vai drīkst izmantot līdzfinansējumu, lai apmaksātu kultūras norises?
Ja iecerētās kultūras norises cena vai transporta izdevumi nokļūšanai uz to pārsniedz no programmas līdzekļiem pieejamo summu, iespējams izmantot līdzfinansējumu ar nosacījumu, ka kultūras norises tiek nodrošināta visiem klases skolēniem. Programmas finansējumu var apvienot ar skolas / klases fonda, pašvaldības, vai kāda cita projekta finansējumu, ievērojot vienlīdzības principu.
Vai no viena semestra finansējuma var apmaksāt kultūras norisi nākamajam semestrim?
Nē, piešķirtais valsts budžeta finansējums programmas “Latvijas skolas soma” īstenošanai izlietojams konkrētā pusgada / mācību semestra ietvaros, lai nodrošinātu regulāru kultūras norišu pieejamību. No viena semestra līdzekļiem nedrīkst apmaksāt kultūras norises citam semestrim. Neizlietotie līdzekļi gada beigās tiek zaudēti.
Citi jautājumi
Vai par skolā notiekošajām norisēm ar māksliniekiem jāslēdz līgums?
Programma neuzstāda nekādas papildus administratīvās prasības. Visām darbībām jānotiek saskaņā ar likumdošanas un normatīvo dokumentu prasībām. Ja izglītības iestādes vai pašvaldības iekšējā dokumentācija paredz līgumu slēgšanu no kādas konkrētas summas, to var darīt, bet tā nav programmas prasība.
Vai viens skolēns var apmeklēt vairākas kultūras norises semestrī?
Jā, ar nosacījumu, ka vispirms katram skolēnam tiek nodrošināta vismaz viena kultūras norise semestrī. Pie efektīvas, mērķtiecīgas un rūpīgas programmas finansējuma izlietojuma plānošanas daudzos gadījumos izglītības iestādes skolēniem nodrošina vairāk nekā vienu kultūras norisi semestrī esošā finansējuma ietvaros.
Vai programmā iekļauto kultūras norišu apmeklējumu var pasniegt kā balvu atsevišķiem skolēniem vai grupai (piemēram, deju kolektīvam, klases izcilniekiem utt.)?
Nē, jo viens no programmas mērķiem ir nevienlīdzības mazināšana. Programmas ietvaros kultūras norises paredzētas visiem skolēniem neatkarīgi no sekmēm vai citiem sasniegumiem. Tāpat programmas finansējumu nevar izmantot konkrētu skolēnu grupu, kas nav klase vai klašu grupu (piemēram, deju kolektīvs, koris, citi interešu izglītības pulciņi) interesēs. Sadarbība ar tuvējo mūzikas vai mākslas skolu var izpausties kā kopīga kultūras norišu izvēle un saskaņota pirms / pēc norišu plānošana un norise.
Vai programma sniedz metodisko atbalstu pedagogiem?
Jā, programmas komanda rīko informatīvos seminārus un forumus, kā arī piedalās pašvaldību rīkotajos profesionālās pilnveides pasākumos. Programmas mājaslapā pieejami metodiskie ieteikumi, kā arī kultūras norišu izlases, kas palīdz orientēties kultūras norišu piedāvājumā. Ikdienā programmas komanda konsultē pedagogus un programmas koordinatorus dažādos jautājumos.
2024. gadā sadarbībā ar biedrību “Izglītības attīstības centrs” (IAC), izstrādāta pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programma “Kultūras norises kā mācīšanās resurss mācību un audzināšanas darbā”. Plašāk ar tālākizglītības programmu iespējams iepazīties IAC mājaslapā.